Svet je lahko lepši in boljši po zaslugi inženirk
06 jan 2025
Objavljamo še zadnjo, peto objavo, v kateri predstavljamo zadnji dve nominiranki za inženirko leta 2024. S tem zaokrožujemo sklop objav, v katerih smo predstavili življenjske in karierne poti desetih inženirk, med katerimi bomo že kmalu – 16. januarja – dobili eno, ki bo v tem letu promotorka in ambasadorka inženirskega poklica med mladimi, še posebno dekleti. Tokrat predstavljamo mag. Stašo Velcl, tehnologinjo v proizvodnji zdravilnih učinkovin, ter fizičarko dr. Uršo Skerbiš Štok. Prva s svojim delom na področju zdravil izboljšuje zdravje ljudi, druga z razvojem baterijskih tehnologij prispeva k trajnostni prihodnosti sveta. Še dve zgodbi, ki dokazujeta, da je svet lahko boljši in lepši prav po zaslugi inženirk.
Staša Velcl
Staša Velcl je magistra inženirka kemijskega in farmacevtskega inženirstva, ki trenutno dela kot samostojna tehnologinja v podjetju Krka. Njeno delo vključuje nadzor, optimizacijo in vodenje procesov v proizvodnji zdravilnih učinkovin. Sodeluje tudi pri uvajanju novih izdelkov, tehnologij in postopkov ter skrbi za prenos novih tehnologij iz pilotnega merila v industrijsko proizvodnjo. »V Krki pravimo, da je učinkovina srce zdravila,« pravi Velcl. S svojim delom neposredno prispeva k razvoju zdravil, ki izboljšujejo življenja ljudi.
Že od mladih let jo je zanimala znanost, predvsem matematika in kemija. Pridobljeno znanje je želela združiti z željo po pomoči ljudem. Njena pot se je začela Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo v Mariboru in nadaljevala na Tehniški univerzi v Gradcu, kjer je razvijala nanoemulzije za tarčna zdravila. »Želim postati uspešna inženirka oziroma znanstvenica. Želim razvijati nove tehnologije in rešitve, ki bodo izboljšale zdravje in kakovost življenja ljudi, ter s svojim delom prispevati k napredku farmacevtske industrije.«
Staša verjame v pomen mentorstva in prenosa znanja. Kot tutorka matematike v študijskih letih je razvila sposobnosti svetovanja in podpore, ki jih danes uporablja pri uvajanju novih sodelavcev v Krki. Mladim sporoča, naj raziskujejo različna področja, naj se ne bojijo poskusiti novih stvari. »Vse ti lahko uspe, le poskusiti je treba,« pravi in poudarja, da je inženirstvo odprto za vsakogar, ki je pripravljen vlagati trud in ohranjati svojo otroško radovednost.
Urša Skerbiš Štok
Urša Skerbiš Štok je fizičarka, ki je šolanje zaključila na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani. Danes z razvojem baterijskih tehnologij v podjetju Pipistrel Vertical Solutions prispeva k trajnostni prihodnosti. Njeno delo vključuje testiranje baterijskih celic in razvoj algoritmov za napovedovanje polnosti baterij v letalstvu. Svojo največjo željo opisuje z besedami: »Rada bi zapustila našo Zemljo in svet v boljšem stanju in verjamem, da je razvoj baterij pomemben korak k razogljičenju družbe.«
Že kot otrok je bila navdušena nad inženirstvom – njene najljubše igrače so bili lego kocke in avtomobilčki. Čas je rada preživljala na različnih delavnicah. Izbira fizike za študijsko pot je bila naravna, saj ji omogoča razumeti in opisati resnico s pomočjo matematike. »Nikoli nismo prestari, da se naučimo novih stvari. Vsakemu dobremu izzivu moraš reči: Zakaj pa ne?,« poudarja Skerbiš Štok, ki je prepričana, da je vsaka napaka lahko priložnost za učenje.
Kariera na področju letalstva je sledila njenemu doktorskemu raziskovanju na Institutu Jožef Stefan. »Delati kot inženirka je najboljša izkušnja v mojem življenju,« pravi in spodbuja dekleta, naj poskusijo in premagajo neutemeljene strahove. Mladim dekletom svetuje, naj bodo radovedna in pripravljena sprejemati izzive, saj je ravno želja po novem znanju tista, ki naredi dobrega inženirja.