Verjameta v moč sodelovanja

23 dec 2024

Tu je tretja objava, v kateri predstavljamo dve izmed desetih nominirank za inženirko leta 2024. Slavnostna razglasitev izbora prve med enakimi bo 16. januarja 2025 v Cankarjevem domu. V tretji objavi predstavljamo Karmen Košutar, inženirko gradbeništva, ter Katjo Škof Žavcer, inženirko informatike. Obema je skupno prepričanje, da so mešani timi, v katere se vključujejo tudi ženske, bolj učinkoviti in uspešni. Obe verjameta v moč sodelovanja.

Karmen Košutar

Karmen Košutar_3Karmen Košutar, ki pri projektu Drugi tir nadzira izvedbo gradbenih del in usklajuje aktivnosti med naročnikom in izvajalci, verjame, da s svojim delom pozitivno vpliva na življenja številnih generacij. Kot inženirka gradbeništva je magistrirala na Fakulteti za gradbeništvo Univerze v Mariboru, saj pravi, da jo gradbeništvo navdušuje zato, ker je »multidisciplinarna panoga, ki se je nikoli ne naveličaš«.

Začetek njene kariere je zaznamovala odločitev, da se preseli v Mozambik, kjer je najprej delala kot prostovoljka v sirotišnici. Kasneje se je redno zaposlila v gradbenem podjetju, v katerem je vodila oddelek notranje kontrole kakovosti, predvsem pri gradnji cestne infrastrukture, in dosegla velik uspeh z akreditacijo laboratorija za testiranje: »Takrat je bilo v Mozambiku gradbeništvo v porastu in zato je bilo tam veliko priložnosti za delo.« Čeprav jo je ta afriška država prevzela, se je zaradi težkih življenjskih razmer in želje po varnem okolju za družino vrnila v Slovenijo.

Karmen poudarja, da je gradbeništvo poklic za vsakogar, ne glede na spol: »Ženske v ekipe vnesemo drugačne poglede, ravnovesje, znamo premikati meje.« Tudi največji izzivi, kot je sodelovanje pri mega projektu Drugi tir, novi železniški progi Divača-Koper, jo spodbujajo k raziskovanju novih poti in iskanju rešitev.

Mladim dekletom svetuje, naj sledijo svojim sanjam: »Nikoli si ne dopustite reči, da česa ne zmorete, še posebej ker ste ženske. Je že res, da je bolj običajno in tudi bolj pogosto kdo gradbenik, strojnik ali pomorščak, a lahko si tudi gradbenica, strojnica ali pomorščakinja.« Karmen s svojo predanostjo, inovativnostjo in srčnostjo dokazuje, da je gradbeništvo lahko poklic, ki združuje tehnično odličnost in človečnost.

Katja Škof Žavcer

Katja Škof Žavcer_3Katja Škof Žavcer je inženirka informatike, ki že več kot dvajset let uspešno deluje v IT industriji. Izobrazbo je pridobila na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko v Mariboru, trenutno pa vodi oddelek za zagotavljanje kakovosti v podjetju Comtrade Gaming. V njeni ekipi je več kot 50 inženirjev na šestih različnih lokacijah.

Katjina karierna pot se je začela leta 2000, ko je kot študentka informatike raziskovala IT svet med programiranjem in testiranjem. Njeno prepričanje, da 'dobra vodja vodi z močjo ljubezni, ne z ljubeznijo do moči,' jo je vodilo do uspehov pri vodenju in motiviranju ekipe.

Sprva si ni predstavljala, da bo njen poklic povezan z računalniki. V srednji šoli je razmišljala o študiju turizma ali kriminalistike, ko pa sta ji starša kupila prvi računalnik, jo je tehnologija popolnoma prevzela. Od takrat je vztrajno gradila svojo kariero. »Ena od mojih najpomembnejših življenjskih lekcij je, da je ključ do uspeha vztrajnost. Ko sem se soočala z zahtevnimi projekti in roki, sem vedno verjela v svoje sposobnosti in v moč sodelovanja.«

Katja je v podjetju zasnovala interni mentorski program ter dala priložnost tudi ženskam z izobrazbo z netehničnih področij, kot sta umetnostna zgodovina ali komunikologija. Te so s posebnim programom usposobili za tehnične vloge. Verjame, da je za uspeh ključno sodelovanje in transparentna komunikacija. »Planiraj z glavo, vodi s srcem,« je njen življenjski moto.

Mladim je na srce položila: »Na trgu je veliko znanja, ki ga lahko izkoristite. Ne ozirajte se na mnenja okolice, temveč poslušajte svoje srce.«