Preizkusiti različne poti in zgrabiti vsako priložnost
17 dec 2024
V vsaki od naših objav predstavljamo po dve izmed desetih nominirank za inženirko leta 2024, ki bo razglašena na slavnostni prireditvi 16. januarja 2025. Tokrat predstavljamo inženirko elektrotehnike Jasno Krmelj in magistro inženirko materialov in metalurgije Jernejo Šušel. Obema je skupno, da sta že kot otroka svet okoli sebe radi raziskovali skozi mikroskop. Prva mladim dekletom svetuje, naj si upajo preizkusiti različne poti, druga pa naj bodo bolj samozavestne in naj zgrabijo vsako priložnost.
Jasna Krmelj
Soustanoviteljica in tehnična direktorica podjetja Gentler Stories, v katerem razvijajo aplikacije za spodbujanje dobrega počutja, Jasna Krmelj, je svojo inženirsko pot začela na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani.
V svojem podjetju zastopa vizijo, ki spodbuja dolgoročno zdravje in ravnovesje na vseh ravneh, tako fizični kot mentalni, saj meni, da je treba »enako količino pozornosti nameniti tako intenzivni vadbi kot tudi počitku«. Za prvi izdelek, Gentler Streak, je z ekipo prejela številne pomembne nagrade, med katerimi sta Apple Watch App of the Year 2022 in Apple Design Award 2024 za družbeni vpliv.
Že kot otrok je rada eksperimentirala in raziskovala svet z mikroskopom. Svojo radovednost je nato usmerila v študij elektrotehnike in izbrala kibernetiko v biomedicini. Pravi, da ji je programiranje že v času študija ponudilo priložnost za reševanje problemov na praktičen način. »Vsak problem ima rešitev, če se ga lotimo z vztrajnostjo in radovednostjo. Tehnologija nudi neskončne priložnosti za ustvarjanje, a zahteva prilagodljivost, saj se nenehno razvija,« je prepričana.
Mladim dekletom svetuje, naj si upajo raziskovati, preizkusiti različne poti in najdejo tisto, kar jih resnično veseli. »Velik del življenja preživimo pri delu, zato je pomembno, da najdemo nekaj, kar nas izpolnjuje.«
Jerneja Šušel
Jerneja Šušel je magistra inženirka materialov in metalurgije. Že med študijem na Naravoslovnotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani je začela delati v podjetju SIJ Metal Ravne. Danes se kot raziskovalka ukvarja z metalografskimi analizami, optimizacijo procesov in raziskovalno-razvojnimi projekti.
Že od otroštva je oboževala številna področja, od kemije in fizike do motošporta. Sanjala je, da bo nekoč delala za ekipe v MotoGP ali Formuli 1. Kot uspešna karateistka si je želela na Fakulteto za šport, vendar je po poškodbi v srednji šoli morala izbrati drugo pot. Izbira inženirstva materialov se je izkazala za pravo odločitev, saj ji omogoča združiti raznolike tehnične discipline, kar jo navdušuje: »Študij materialov je fascinanten in odkrivanje mikrosveta skozi mikroskop je nekaj, kar me vedno znova navduši.«
Kljub uspešni karieri v inženirstvu je sledila še eni želji in se lotila študija fizioterapije z željo pomagati ljudem. Njen dolgoročen cilj je raziskovati in razvijati biomateriale in to znanje uporabiti v fizioterapiji za izboljšanje kakovosti življenja pacientov. Eden od prelomnih trenutkov v njenem življenju je bila humanitarna odprava v Gambijo, na kateri je poučevala angleščino in pomagala lokalni skupnosti.
»Šestnajstletni mlajši verziji sebe bi svetovala, naj bo bolj samozavestna, naj se ne obremenjuje z malenkostmi, naj ne išče popolnosti, naj bo bolj sproščena, naj bo to, kar je in naj zgrabi vsako priložnost,« še dodaja.