Radovednost in primerno okolje za razcvet

09 dec 2024

V vsaki od naših objav predstavljamo po dve izmed desetih nominirank za inženirko leta 2024, ki bo razglašena na slavnostni prireditvi 16. januarja 2025. Tokrat predstavljamo inženirko računalništva in informatike Brino Škoda in inženirko proizvodne odličnosti Emino Mešić. Prva poudarja radovednost, druga pa primerno okolje, ki omogoča razcvet.

Brina Škoda

Brina Škoda_3Brina Škoda je inženirka računalništva in informatike. V podjetju Loftware, kjer ustvarjajo rešitve za označevanje izdelkov, vodi ekipo produktnih oblikovalcev in skrbi za to, da so njihovi produkti razumljivi in uporabnikom prijazni.

S področjem uporabniške izkušnje je prišla v stik na izmenjavi na Švedskem, kjer se je posvečala interakciji med človekom in računalništvom. Ker si je od nekdaj želela čim bolje razumeti ljudi, se je po zaključenem študiju na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani posvetila tudi študiju gestalt terapije in opravila celo dve leti psihoterapevtske prakse.

Iz gestalt terapije povzema znano misel, da je »celota več kot vsota posameznih delov«, pri čemer poudarja, da resnično velike dosežke omogoča timsko delo, saj lahko interdisciplinarna ekipa različnih ljudi vedno ustvari več, kot bi ustvaril vsak posameznik posebej.

Ob tem Brina Škoda prisega na radovednost: »Znanje gradi že znane stvari, radovednost pa lahko ustvarja nove.« poudarja in dodaja, da je prav zato treba slediti svoji radovednosti in ob tem zaupati vase. »Nič ni hudega, če nimaš vsak trenutek vsega znanja, za katerega misliš, da ga potrebuješ. Dovolj je tvoja radovednost in ta lahko zgradi povsem nov svet.«

Emina Mešić

Emina Mešić_3Emina Mešić v podjetju Henkel Maribor opravlja dve pomembni vlogi: kot inženirka proizvodne odličnosti skrbi za optimizacijo procesov, zmanjševanje stroškov in povečanje trajnosti proizvodnje, kot vodja zagona novih linij pa vodi relokacijo in zagon novih proizvodnih linij.

Doštudirala na Fakulteti za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru. Pri svojem delu združuje tehnično strokovnost in strast do organizacije, inovacij ter osebnostnega razvoja.

Poklicno pot je začela v avtomobilski industriji na Portugalskem, kjer se je kalila pri implementaciji novih projektov. Tam se je odločila za podiplomski študij, smer Lean management (Toyota production systems) na Univerzi Aveiro. Prvi samostojni projekt – razvoj prilagodljive proizvodne linije – ji je utrdil zaupanje v lastne sposobnosti. »To je bil trenutek, ko sem zares začutila pomen reka: Izberi delo, ki ga imaš rad, in nikoli več ti ne bo treba delati niti dneva v življenju.« Po petih letih dela v tujini jo je želja po napredovanju in novih izzivih pripeljala nazaj v Slovenijo, kjer svoje izkušnje nadgrajuje v trenutni vlogi.

Njena filozofija temelji na treh ključnih stebrih uspeha: inteligenčnem količniku (IQ), čustveni inteligenci (EQ) in duhovnem količniku (SQ), saj meni, da je konstantno delo na sebi najpomembnejše: »Ko sprejmeš, kdo si, ugotoviš, da lahko premagaš vsak izziv, ki ti pride na pot.«

Svojo življenjsko filozofijo povzema z mislijo: »Vsi se rodimo kot seme z notranjim potencialom, ki potrpežljivo čaka na razcvet. Poišči okolje, v katerem boš lahko zacvetela, ter občuduj celoten proces razvoja.«